You are here.:SZLAKI PIESZE W POWIECIE PISKIM:.

.:SZLAKI PIESZE W POWIECIE PISKIM:.


By admin - Posted on 22 marzec 2010

.:SZLAKI PIESZE W POWIECIE PISKIM:.

 

Ruciane – Nida „SZLAK POMARAŃCZOWY”

Ten niespełna 7 kilometrowy szlak pieszy doskonale nadaje się na popołudniową przechadzkę. Na jego pokonanie będziemy potrzebowali około 1,5 godziny. Wiedzie on poprzez zróżnicowane lasy, począwszy od borów sosnowych, aż po podmokłe lasy liściaste. Wyznaczając go wykorzystaliśmy odległość pomiędzy dwiema częściami miasta. Każdy miłośnik przyrody znajdzie tu coś dla siebie. Cały szlak jest dobrze oznakowany.

Szlak ma swój początek w Gminnym Centrum Informacji Turystycznej i Promocji. Wyruszamy stąd ulicą Dworcową w kierunku drugiej części miasta – Nidy. Po 300 metrach na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w Aleję Wczasów. Mijamy położony po prawej stronie Urząd Miasta i Gminy oraz pocztę. Tuż za pocztą skręcamy w lewo w ulicę Słowiańską. Kierujemy się do położonej na jej końcu plaży. Dojście do niej umożliwiają schodki na końcu ulicy. Po zejściu nad jezioro wraz ze szlakiem skręcamy w prawo. Nasza droga biegnie teraz nad samym jeziorem po leśnej ścieżce. Po około 500 metrach dochodzimy do Ośrodka Wypoczynkowego „Wodnik”. Przechodzimy przez jego teren i wkraczamy do kolejnego ośrodka „Perła Jezior”. Z „Perły Jezior” szlak prowadzi nas do ośrodka PTTK „U Andrzeja”, przez który wychodzimy na Aleję Wczasów. Pamiętajmy, że na terenie ośrodków jesteśmy tylko gośćmi i obowiązuje nas odpowiedni sposób zachowania się. Przecinamy Aleję Wczasów i wchodzimy na leśny dukt. Prowadzi on nas przez las oddzielający obie części miasta. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Teren w tym miejscu staje się pagórkowaty. Po kilku minutach marszu po lewej stronie, w dole dostrzec można wijącą się rzekę Nidkę. Wraz z naszą ścieżką, idąc cały czas lasem, docieramy do Rucianego. Przechodzimy przez tory kolejowe i docieramy do drogi nr 58. Przecinamy ją wchodząc w ulicę Cichą. Początkowo ulica ta ma nawierzchnię utwardzoną, potem staje się drogą gruntową. Docieramy wraz z nią do skrzyżowania w Guziance. Skręcamy na nim w prawo wchodząc w ulicę Mazurską, którą docieramy do Informacji Turystycznej kończąc wycieczkę.

Źródło: www.ruciane-nida.pl

 

Ruciane – Nida „SZLAK ZIELONY”

Ten 14 kilometrowy szlak jest przeznaczony dla tych wędrowców, którzy cenią sobie absolutny spokój i ciszę. Na jego przebycie potrzeba około 4 godzin.

 
Wyruszamy z Centrum Informacji Turystycznej i Promocji. Tuż za nią skręcamy w ul. Mazurską. Wraz z nią po kilkunastu minutach docieramy do Guzianki. Przekraczamy mostek na śluzie i maszerujemy dalej w kierunku Wejsun. Około 200 metrów za Ośrodkiem NBP „Guzianka” skręcamy w lewo, w leśną drogę. Prowadzi nas ona przez piękny sosnowy las. Docieramy do pola namiotowego „Tarasowa” nad jez. Bełdany. Tuż przy polu znajduje się skrzyżowanie, przez które przechodzimy prosto. Droga doprowadzi nas do miejscowości Piaski. Przechodzimy przez wieś i skręcamy w prawo w wąską asfaltową drogę. Po 300 metrach skręcamy dla w lewo w las. Idąc leśnym duktem przecinamy piaszczystą drogę do Onufryjewa. Po kilkunastu minutach leśny szlak wyprowadza nas na asfalt prowadzący do Wejsun. Skręcamy w lewo i asfaltem przemierzamy około 500 metrów, po czym znów wchodzimy w las skręcając w prawo. Nasza leśna ścieżka biegnie równolegle z drogą asfaltowa. Doprowadza nas do skrzyżowania tuż przed Wejsunami. Skręcamy na nim w prawo. Przed nami piaszczysta, dość szeroka droga, która doprowadzi nas do drogi krajowej nr 58 Ruciane-Nida – Pisz. Przecinamy ją wkraczając w wąską leśną drożynkę. Na pierwszym skrzyżowaniu idziemy prosto. Po 200 metrach docieramy do brukowanej drogi prowadzącej z Rucianego do Wiartla. Przechodzimy przez nią zagłębiając się w ciemnym lesie. Po pewnym czasie szlak nasz łączy się ze ścieżką przyrodniczą Nadleśnictwa Maskulińskiego. Wraz ze ścieżką zwiedzamy zabagnione brzegi urokliwego leśnego jeziorka. Po kilku minutach szlak wyprowadza nas na ul. Nadbrzeżną. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do mostu na Kanale Nidzkim. Przekraczamy go i kierujemy się w głąb miasta. Po krótkiej chwili docieramy do Informacji Turystycznej zamykając pętlę.

Źródło: www.ruciane-nida.pl

 

Leśniczówka Pranie „ŚLADAMI GAŁCZYŃSKIEGO”

Wokół Prania biegnie ufundowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie, przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Tą trasą odbywał niewątpliwie spacery Konstanty Ildefons Gałczyński w latach 1950 – 1953. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu jeziora Nidzkiego, zatacza koło i prowadzi z powrotem na parking. Jej długość wynosi 1400 metrów, przeciętny czas zwiedzania – 40 minut.

Źródło: www.lesniczowkapranie.art.pl

 

Kadzidłowo "Kadzidłowski Las"

 

Leśna ścieżka dydaktyczna wokół Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Ścieżka zapoznaje z ciekawostkami przyrodniczymi i historycznymi okolic Kadzidłowa. 21 przystanków informuje m.in. o: ochronie lasu, szkodach wyrządzonych przez zwierzęta i wiatr, czy tajemnicach mrowiska. Ścieżka kończy się w parku dzikich zwierząt.

Nazwy przystanków: 1. Ptasi budzik. 2. Mrowisko. 3. Cmentarz Staroobrzędowców. 4. Bór sosnowy. 5. Siedlisko podmokłe. 6. Leśne linie. 7. Obwód sosnowy. 8. Chrust. 9. Szkody od zwierzyny. 10. Obieg materii. 11. Cmentarz żołnierzy napoleońskich. 12. Babrzysko. 13. Woda w lesie. 14. Odnowienie naturalne. 15. Luki pohuraganowe. 16. Podszyt. 17. Ochrona lasu. 18. Wiatr. 19. Ekoton pole-las. 20. Pory roku w lesie. 21. Budki dla ptaków i nietoperzy. Dodatkowo rozmieszczono tablice informacyjne przy drzewach i krzewach. Długość ścieżki to 1 km, który pokonuje się w przeciągu 1 godziny.

 

Źródło: www.lesnyprzewodnik.pl

 

Ruciane Nida „WOKÓŁ JEZIORA CHUDEK”

Leśna Ścieżka dydaktyczna ma długość 1,6 km. Rozpoczyna się przy wyłuszczarni nasion i przebiega wokół jeziora Chudek. Na trasie ścieżki prezentowane są   m.in.: grąd jako przykład siedliska leśnego, ślady działalności bobrów, przykłady trwałości i różnych funkcji lasu, zarastające jezioro eutroficzne z grzybieniem białym, sukcesja naturalna pastwiska, siedliska podmokłe wokół jeziora. Ścieżka ma na celu poszerzanie i popularyzowanie wiedzy o lesie oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej uczestników edukacji. Edukacja prowadzona jest w oparciu o walory przyrodnicze terenu, która może odbywać się indywidualnie w oparciu o tablice informacyjne lub z przewodnikiem nadleśnictwa.

 

Źródło: www.lp.gov.pl

 

Klauzula o RODO


Klauzula o RODO


Koniecznie Zobacz

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

dofinansowanie krajowe

DOFINANSOWANIE TRANSGRANICZNE