UWAGA
Pamięć o Sybirze
17 września jest ważną datą w patriotycznym kalendarzu Polski. Dzień ten, będący symbolem napaści radzieckiej na Polskę jest również Światowym Dniem Sybiraka – symbolem kaźni tysięcy Polaków skazanych na tułaczkę po obcej, nieludzkiej ziemi.
Pamięć polskich zesłańców uczczona została także w Piszu. Powiatowy Dzień Sybiraka zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji Zesłańców Sybiru odprawiona w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Głowna część uroczystości miała miejsce przed pomnikiem poświęconym „Pokoleniom Polaków, które w XX wieku walczyły o wolną Polskę”. Po modlitwie oraz krótkich wystąpieniach zaproszonych gości pod pomnikiem spoczęły wiązanki i wieńce będące wyrazem hołdu Tym którzy tak wiele wycierpieli na Sybirze, Tym co na zawsze pozostali w obcej, niegościnnej ziemi. Spod pomnika uczestnicy obchodów Powiatowego Dnia Sybiraka udali się na spotkanie w Urzędzie Miejskim w Piszu. Tę część spotkania rozpoczął Hymn Państwowy oraz Hymn Sybiraków po czym nastąpiła dekoracja Honorową Odznaką Sybiraków Marka Wysockiego – Wicestarosty Piskiego. Dziękując za takie wyróżnienie, Marek Wysocki – Wicestarosta Piski podkreślił, że działania na rzecz Sybiraków w Piszu to przede wszystkim obowiązek wynikający z poczucia patriotyzmu i dbałości o świadomość narodową. Dodał również, iż nadal będzie dokładał wszelkich starań wraz z samorządami Powiatu Piskiego na rzecz wspierania działalności Związku oraz popularyzowania pamięci o czarnej, syberyjskiej karcie pamięci Polski. Podobne słowa wypowiedział również Andrzej Nowicki – Starosta Piski, który obok gratulacji odznaczonemu podkreślił wagę historii w świadomości Polaków. Dzisiaj, powinnością każdego staje się przekazywanie świadectwa naszej trudnej historii młodemu pokoleniu tak, by pamięć o minionych wydarzeniach nie była tylko kolejną datą w podręczniku historii a symbolem tragedii tysięcy Polaków. Symbolem świadczącym o tym jak ważne są pojęcia patriotyzm, świadomość narodowa, niepodległość i wolność.
10-LECIE ZESPOŁU PLACÓWEK KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
Dekada pracy, nauki, starań o własne lokum oraz o środki na rozwój, a także niewątpliwa satysfakcja z sukcesów, w szczególności uczniów. Takie właśnie przesłanie płynęło, w sobotę 12 września, podczas jubileuszu 10-lecia ZPKU w Piszu łączące się z gorącymi życzeniami wielu dalszych sukcesów.
W przeciągu 10 lat funkcjonowania Zespół Placówek Kształcenia Ustawicznego opuściło 2225 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego, 1377 absolwentów Szkoły Policealnej oraz 1700 absolwentów kształcenia pozaszkolnego. Jednak zanim do tego doszło szkoła przebyła długą i trudną drogę aby osiągnąć dzisiejszy poziom. Początki, jak wspominała podczas jubileuszowych uroczystości Anna Grodzka – Dyrektor ZPKU w Piszu były trudne. „Zaczynaliśmy w małym budynku na ulicy Gizewiusza. Biuro mieściło się przy warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych w Piszu. Były to trzy niewielkie pomieszczenia, tak niewielkie, że kserokopiarka nie mieściła się w żadnym z nich, stała na korytarzu. Nie mieliśmy własnej bazy dydaktycznej, zajęcia odbywały się w budynku ZSZ w Piszu, (…)” Takie były początki. Obecnie, kierowana od kwietnia 2007 r. przez Annę Grodzką szkoła posiada własne zaplecze administracyjne mieszczące się w budynku przy ul. Warszawskiej oraz znajdujące się obok specjalistyczne pracownie. Większość zajęć edukacyjnych odbywa się natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sikorskiego w Piszu. Obok własnego lokum, Szkoła dysponuje dziś dobrze wyposażoną bazą dydaktyczną, m.in. w pełni wyposażoną pracownią zabiegów higienicznych i opiekuńczych, pracownią techniki biurowej wyposażoną w 16 laptopów oraz niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt biurowy czy pracownią informatyczną wyposażoną w 16 komputerów oraz sprzęt multimedialny.
AUTYZM BEZ TAJEMNIC
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku oraz
Starostwo Powiatowe w Piszu i Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu przeprowadziły w
dniach 12-13 września cykl szkoleń dotyczących problematyki zaburzenia
rozwojowego, jakim jest autyzm. Działanie przeprowadzone w ramach programu
„Zrozumieć Autyzm” w przeciągu dwóch dni skupiły około 50 osób z terenu Powiatu
Piskiego zainteresowanych poruszaną tematyką.
Pierwszy dzień szkolenia skierowany był przede wszystkim do rodziców i opiekunów
starszych dzieci oraz osób dorosłych dotkniętych autyzmem. Temat przewodni
„Strategia zapobiegania i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi” został
kompleksowo omówiony przez pracowników Centrum Aktywizacji Zawodowej i
Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku, Panią Annę Skierczyńską i
Wojciecha Sektę.
CZAS PODZIĘKOWAĆ ZA PLONY
W symboliczny sposób rolnicy podziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek Diecezji Ełckiej, które odbyły się 8 września w Kalinowie. W trakcie uroczystości rozpoczętych mszą świętą pod przewodnictwem biskupa ełckiego ks. Jerzego Mazura wielokrotnie podkreślano rolę rolnika w życiu każdego człowieka, miejsce jakie zajmują plony i owoce jego całorocznej pracy. Jednak dożynki to nie tylko podziękowania za tegoroczne zbiory to także prośba o pomyślność na przyszłe zbiory.
Wypowiadana często w okresie dożynek modlitwa dziękczynna zaczyna się słowami – Dziękujemy Panie za obfite plony. Posłuszna Twojej woli rodzi nasza ziemia urodzajne kłosy żyta i jęczmienia – w symboliczny sposób podkreśla z jakim trudem i wysiłkiem wiąże się praca na roli. Obecny rok pokazał dobitnie jak wiele niewiadomych wiąże się z pracą na roli. Susza, która przetoczyła się przez Polskę dotknęła także rolników z Warmii i Mazur, którzy już od dawna liczą straty, nie tylko na polach ale także wśród trzody, do której wykarmienia nie ma dostatecznej ilości paszy. Jednak w trakcie dożynek diecezjalnych w Kalinowie akcentowano przede wszystkim, że pewnych spraw w tej pracy nie da się przewidzieć i dlatego trzeba z wiarą patrzeć w przyszłość, wierząc, iż przyszły rok będzie lepszy.
POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW W PISZU INFORMUJE
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Piszu dyżurował będzie:
- w dniu 13 października 2015 r. w Urzędzie Miejskim w Orzyszu w
godz. 13.00 - 16.00
- w dniu 15 października 2015 r. w Urzędzie Miasta i Gminy
Ruciane-Nida w godz. 10.00 - 13.00
REGATY NA JEZIORZE ROŚ
Ze szczęściem tak jak z pogodą – czasem nie dopisuje. Tak
chyba mogą podsumować regatowe zmagania, które miały miejsce od 4 do 6 września
na jeziorze Roś, zawodnicy PMOS Pisz.
Trzydniowe zmagania regatowe na jeziorze Roś zgromadziły 40 załóg w kl. Cadet z
9 klubów, w tym dwóch z Niemiec. Najmocniej obsadzona rywalizacja miała miejsce
w ramach Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet. Niestety, w tej
kategorii najlepsza załoga z PMOS Pisz zajęła dopiero piąta lokatę. O wiele
lepiej dla naszych zawodników przebiegły zmagania w ramach Mistrzostwa
Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w których to załoga w składzie Maciej
Lipiński i Krystian Krysiak zajęła drugie miejsce, a Piotr Leymańczyk wraz z
Gabrielem Jermaczem wywalczyli trzecią lokatę. Regaty zaliczane do końcowej
klasyfikacji Pucharu Polski były nie tylko okazją do zdobycia kolejnych punktów
w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Były także okazją do szlifowania
umiejętności w ramach silnie obsadzonych zmagań regatowych.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
- A więc wojna! – zaalarmował o wybuchu wojny Józef Małgorzewski, spiker Polskiego radia – Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory – weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa.
76 lat temu wraz z zakończeniem wakacji uczniowie nie powrócili do szkolnych ławek. Wybuchła wojna i wywróciła ich dziecięcy świat do góry nogami. Dzisiaj, jak podkreślała w swoim wystąpieniu Małgorzata Oświęcimko – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu dzieci i młodzież mogą uczęszczać spokojnie do szkoły i korzystać w możliwości uczenia się, a tym samym poznawania świata. Następnie głos zabrała obecna na rozpoczęciu roku szkolnego Dorota Darda – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu, która obok okolicznościowych życzeń wręczyła wyróżniającym się uczniom stypendia Starosty Piskiego. Za wybitne osiągnięcia w nauce wyróżnienie w postaci stypendium Starosty Piskiego otrzymali: Agnieszka Kowalczyk i Kinga Drągowska w gimnazjum oraz Igor Żarnowski i Aleksandra Balewska w liceum.
IX SESJA RADY POWIATU PISZ
Pierwsza po przerwie wakacyjnej sesja Rady Powiatu Pisz
przyniosła kilka istotnych kwestii dla mieszkańców Powiatu Piskiego. Obok
postępu w zakresie planowanej budowy na rzece Pisie urządzenia
hydrotechnicznego, podczas odbywającej się 27 sierpnia sesji, doszło do
przedstawienia informacji o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Piskim oraz
realizacji zadań przez Powiatowy Zarząd Dróg w Piszu w pierwszym półroczu br.
Jak poinformował na wstępie posiedzenia Andrzej Kurzątkowski – Przewodniczący
Rady Powiatu Pisz, Regionalna Dyrekcja Gospodarki Wodnej skierowała do Urzędu
Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wniosek o zabezpieczenie w
budżecie Urzędu kwoty 61 mln zł z przeznaczeniem na budowę urządzenia
hydrotechnicznego na rzece Pisie. Działania takie, z dodatkowym zastrzeżeniem
trybu bezkonkursowego stwarza przesłanki do pomyślnego rozwiązania palącego
problemu braku wody w jeziorze Roś i na rzece Pisie w przeciągu kilku
najbliższych lat. Podjęte w ubiegłych latach starania na rzecz rozwiązania
regularnego problemu niskiego poziomu wody przynoszą w obecnej chwili konkretne
działania, które miejmy nadzieję doprowadzą do definitywnej likwidacji „wodnego”
kłopotu.
Kolejną istotną kwestią szeroko omówioną podczas czwartkowej sesji była informacja o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Piskim i realizacji aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu za 2014 rok. Obecny na sesji Marcin Kamiński – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu zaznaczył, że rolą urzędy jest stymulowanie lokalnego rynku pracy, a nie tworzenie nowych miejsc zatrudnienia. Obecnie poziom bezrobocia w Powiecie Piskim wynosi 27,6% co przekłada się na 4,8 tys. zarejestrowanych osób pozostających bez pracy. Działania podejmowane w celu łagodzenia skutków bezrobocia są aktualnie ograniczone przede wszystkim poprzez utrudniania w zakresie dostępu do środków finansowych co jest wynikiem zaostrzenia kryteriów na poziomie ministerialnym. Pomimo tego poprzez aktywne działania na rzecz pozyskania dodatkowych środków sukcesywnie pula pieniędzy na różnego rodzaju programy i działania zwiększa się. Dochodzi do tego dzięki aplikowaniu do szeregu programów i instytucji. Wyrazem tego jest m.in. pozyskanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2,6 mln zł na wsparcie osób powyżej 29 roku życia. Obok coraz większej dywersyfikacji w zakresie oferowanych programów wsparcia dla osób bezrobotnych, PUP w Piszu położy w najbliższym czasie większy nacisk na wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Taka polityka wraz z dokładniejszą analizą lokalnego rynku pracy w zakresie zapotrzebowania na konkretne zawody i umiejętności oraz wsparciem w zakresie obniżenia kosztów pracy stwarza przesłanki do stopniowego obniżania poziomu bezrobocia wraz z szansą na dłuższe formy zatrudnienia, przynajmniej w stosunku do obecnej sytuacji. Większy nacisk w ramach działań PUP w Piszu położony zostanie na aktywizację osób z tzw. III grupy – czyli dotkniętych długotrwałym bezrobociem.
MYŚLIWSKIE SMAKI 2015
Myślistwo najtrafniej chyba scharakteryzował Włodzimierz
Korsak, pisząc:
„Ma polowanie wielki czar,
człowieka zbliża do przyrody.
Czy wiatr, czy deszcz, czy skwar,
nauczy znosić niewygody.
Pociąga las w swej duszy głąb,
otwiera skarbów tajemnice,
i drzewo każde – sosna, dąb
napawa pięknem nam źrenice.
Myśliwcem wielkim będzie ten,
co zna przyrody pełne życie.
I w polu tu, i w lesie hen,
panować nad nią umie skrycie.”
21 sierpnia w środku miasta rozległy się trąbki myśliwskie,
zaszczekały psy, a zewsząd dochodził zapach leśnych specjałów. Tego dnia pl.
Daszyńskiego w Piszu zatętnił leśnym życiem przybliżając wszystkim
niewtajemniczonym kulturę łowiecką. Wszystko dzięki zaangażowaniu organizatora –
Starostwa Powiatowego w Piszu oraz wielu podmiotów czynnie uczestniczących w
przygotowaniach i przeprowadzenie imprezy „Myśliwskie Smaki” 2015. Tegoroczna
edycja święta wszystkich związanych z lasami i przyrodą, między innymi leśników
oraz myśliwych, obok licznego grona wystawców, których zgłosiło się przeszło
pięćdziesięciu, przyciągnęło także wielu zwiedzających, którzy chętnie
kosztowali hojnie serwowane tego dnia myśliwskie specjały oraz potrawy i
produkty regionalne. Otwierając siódmą edycję „Myśliwskich Smaków”, Andrzej
Nowicki – Starosta Piski podkreślił przede wszystkim zaangażowanie podmiotów
oraz instytucji w przygotowanie tego wydarzenia. To dzięki takim instytucjom jak
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwom: Pisz,
Maskulińskie, Drygały, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Główny i Zarząd Okręgowy
w Suwałkach oraz Kołom Łowieckim: Nr 1 „Puszcza”, „Dąbrowa”, WKŁ Nr 135
„Cyranka”, WKŁ Nr 306 „Jeleń”, „Zielony Krąg”, WKŁ Nr 160 „Trop”, WKŁ Nr 159
„Orzeł”, „Las” piskie wydarzenie z roku na rok staje się coraz okazalsze i
przyciąga coraz więcej zwiedzających i uczestników. Nie do przecenienia jest
także pomoc udzielona przez Gminę Pisz oraz Piski Dom Kultury. Właśnie dzięki
nim, ze sceny na pl. Daszyńskiego kolejny raz mogła wybrzmieć tradycyjna formuła
„Myśliwskie Smaki 2015 uważam za otwarte.” Pałeczkę mistrza ceremonii przejął
Jerzy Zienkiewicz, od lat prowadzący z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem to
niecodzienne „myśliwskie” wydarzenie. Wzorem lat ubiegłych ze sceny
rozbrzmiewały myśliwskie sygnały, na placu zagościły myśliwskie psy wspaniale
scharakteryzowane przez Grażynę Ziętek. Kolejny raz dużym zainteresowaniem
cieszył się pokaz sokolnictwa. Równolegle z wydarzeniami na pl. Daszyńskiego
miały miejsce takie wydarzenia jak zawody wędkarskie, konkurs strzelecki i
konkurs nalewek. Wielu zainteresowanych korzystało także z możliwości zwiedzenia
wystawy trofeów myśliwskich oraz skorzystania z oferty Muzeum Ziemi Piskiej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak:
ścianka wspinaczkowa, fotobudka, czy też przygotowane przez Polski Związek
Łowiecki zabawy i konkursy tematyczne.
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 106
- 107
- 108
- 109
- 110
- 111
- 112
- 113
- 114
- …
- następna ›
- ostatnia »























